Rekenvoorbeeld: magazijn van 4.000 m² van TL naar LED high bay
Een fictieve hal van 80 bij 50 meter, 10 meter hoog, 200 lux gewenst. We rekenen stap voor stap uit hoeveel UFO high bays van 150 W er nodig zijn, wat dat per jaar aan kWh scheelt ten opzichte van TL en wat sensoren daar nog bovenop doen.
Uitgangspunten van het voorbeeld
Dit is een fictief rekenvoorbeeld. De hal bestaat niet, de getallen zijn gekozen om de rekenstappen te laten zien. Gebruik ze als sjabloon voor uw eigen project, niet als uitkomst.
- Hal: 80 x 50 meter, vloeroppervlak 4.000 m², plafondhoogte 10 meter, lichtpunthoogte circa 9 meter.
- Gewenst niveau: 200 lux gemiddeld op de vloer, behouden waarde, dus aan het einde van de onderhoudstermijn.
- Branduren: 3.000 uur per jaar (dagdienst, 12 uur per dag, 250 dagen).
- Bestaande installatie: 200 TL-armaturen 2x58 W met conventioneel voorschakelapparaat, circa 140 W systeemvermogen per armatuur.
- Nieuw armatuur: sensorgerede UFO high bay van 150 W uit de serie ATRIA, in dit voorbeeld gerekend met 22.500 lm (150 lm/W), 4000K en een 90° optiek.
- Rekenprijs energie: 0,25 euro per kWh excl. btw. Vul hier uw eigen tarief in.
Stap 1: aantal high bays volgens de lumenmethode
Voor een eerste raming gebruikt u de lumenmethode: het aantal armaturen is het gewenste luxniveau maal het vloeroppervlak, gedeeld door de lichtstroom per armatuur maal de benuttingsfactor maal de behoudfactor.
- Benodigde lichtstroom op de vloer: 200 lux x 4.000 m² = 800.000 lumen.
- Benuttingsfactor: 0,65. Dat is het deel van het licht dat op de vloer aankomt in een hoge hal met lichte wanden en een 90° optiek.
- Behoudfactor: 0,8 voor vervuiling en lichtterugval over de jaren.
- Effectieve lichtstroom per armatuur: 22.500 x 0,65 x 0,8 = 11.700 lumen.
- Aantal: 800.000 / 11.700 = 68,4, afgerond naar een raster van 70 armaturen.
Zeventig stuks passen in een raster van 10 rijen in de lengte en 7 in de breedte: hart op hart 8 meter bij 7,1 meter. Bij 9 meter lichtpunthoogte is de verhouding tussen afstand en hoogte ruim onder 1, wat met een 90° optiek een gelijkmatig beeld geeft. Het berekende gemiddelde komt uit op ongeveer 205 lux behouden.
Stap 2: vermogen en kWh per jaar
Het aangesloten vermogen daalt van 200 x 140 W = 28 kW naar 70 x 150 W = 10,5 kW. Bij 3.000 branduren wordt dat:
- TL, bestaand: 28 kW x 3.000 uur = 84.000 kWh per jaar.
- LED high bay, zonder regeling: 10,5 kW x 3.000 uur = 31.500 kWh per jaar.
- Besparing: 52.500 kWh per jaar, ofwel 62,5 procent.
- In euro's: 52.500 x 0,25 = 13.125 euro per jaar.
Daar komt bij dat een oudere TL-installatie het ontwerpniveau van 200 lux vaak niet meer haalt: door veroudering van buizen en vervuiling van reflectoren ligt het gemeten niveau in de praktijk regelmatig lager, bijvoorbeeld 120 tot 150 lux. De LED-installatie haalt het ontwerpniveau wel, en met de 5 jaar garantie op de armaturen van ATRIA ook nog over vijf jaar.
Stap 3: sensoren erbij
De UFO's van 150 W zijn sensorgereed: een insteeksensor klikt zonder bedrading in het armatuur. In een magazijn met orderpicken is een gangpad maar een deel van de dag bezet. Een microgolfsensor met daglichtsensor dimt het armatuur bij afwezigheid terug naar standby en bij voldoende daglicht door de lichtstraten naar het ingestelde niveau. Kiest u sensoren met Zhaga-aansluiting en groepsfunctie, dan gaat het hele gangpad tegelijk aan en rijdt een heftruck nooit een donker stuk tegemoet.
Reken in dit voorbeeld voorzichtig met een derde minder verbruik door aanwezigheids- en daglichtregeling:
- LED met sensoren: 31.500 x 2/3 = 21.000 kWh per jaar.
- Besparing ten opzichte van TL: 63.000 kWh per jaar, 75 procent.
- In euro's: 63.000 x 0,25 = 15.750 euro per jaar.
Voor 70 armaturen hebt u 70 insteeksensoren nodig. Bestel ze direct bij de armaturen: achteraf inklikken kan ook, maar dan staat de hoogwerker er twee keer.
Stap 4: terugverdientijd, indicatief
De terugverdientijd is de totale investering (armaturen, sensoren, montage, eventueel aanpassing van de bekabeling) gedeeld door de jaarlijkse besparing. Omdat de stukprijs per project verschilt, geven we de uitkomst per 10.000 euro investering:
- Zonder sensoren: 10.000 / 13.125 = 0,76 jaar, ruim 9 maanden per 10.000 euro.
- Met sensoren: 10.000 / 15.750 = 0,63 jaar, ongeveer 8 maanden per 10.000 euro.
Niet meegerekend: het onderhoud. In 200 TL-armaturen zitten 400 buizen die om de paar jaar groepsgewijs vervangen worden, elke keer met hoogwerker en twee man. Dat vervalt. Ook de energieprijs is een aanname: bij 0,30 euro per kWh wordt de besparing met sensoren 18.900 euro per jaar. Zolang de totale investering in dit voorbeeld onder ongeveer 78.000 euro blijft (vijf maal de jaarlijkse besparing met sensoren), valt de terugverdientijd binnen de garantietermijn van 5 jaar.
Wat de lumenmethode niet laat zien
De lumenmethode rekent met een lege hal. Een magazijn is dat niet: stellingen van 8 meter hoog maken van de vloer een reeks smalle gangpaden en vangen een groot deel van het licht op de stellingkop. Daar zijn drie manieren voor:
- UFO's boven de gangpaden hangen in plaats van in een vast raster, zodat elk pad zijn eigen rij krijgt.
- Lineaire high bays met 30x90° optiek uit dezelfde serie ATRIA, die het licht in de lengte van het pad leggen en niet op de stellingen.
- Een lichtberekening in simulatiesoftware met de stellingen ingetekend. Lichtplein maakt die voor 350 euro excl. btw, inclusief armatuurposities en luxverdeling per gangpad.
Ook de verblinding is in dit voorbeeld niet beoordeeld. Werkt er personeel langdurig onder het licht, bijvoorbeeld aan een inpaktafel, kijk dan voor die zone naar de vlakke high bays met UGR<21 uit ATRIA.
Veelgestelde vragen
Waarom 200 lux en niet 100 of 300?
De Europese norm voor werkplekverlichting hanteert als richtwaarden 100 lux voor opslagruimten, 150 lux voor bemande gangpaden tussen stellingen en 300 lux voor inpak- en verzendzones. 200 lux gemiddeld is een praktische waarde voor een magazijn met orderpicken; zones waar gelezen en ingepakt wordt, krijgen extra armaturen.
Kan ik ook UFO's van 100 W nemen?
Ja, maar dan hebt u er meer nodig: met 15.000 lm komt u op ruim 100 stuks, met de 180 lm/W-uitvoering van 18.000 lm op circa 86. Meer lichtpunten betekent meer montage-uren. Bij 10 meter hoogte is 150 W meestal de betere balans.
Kan ik de bestaande bekabeling van de TL-armaturen hergebruiken?
Vaak wel. Het vermogen per groep daalt fors, dus de bestaande groepen worden lichter belast. Let op twee dingen: het nieuwe raster valt zelden precies op de oude posities, en LED-drivers hebben een inschakelstroom die het aantal armaturen per automaat beperkt. Laat de verdeling door uw installateur narekenen.
Wat als de hal ook 's nachts draait?
Dan verdubbelt alles: bij 6.000 branduren bespaart u met sensoren 126.000 kWh per jaar en halveert de terugverdientijd. Juist nachtdiensten met weinig verkeer in de gangpaden zijn de situatie waarin sensoren het meeste opleveren.
Is een behoudfactor van 0,8 niet te laag?
Voor een schoon magazijn met gesloten armaturen IP65 kunt u 0,85 nemen; voor een stoffige hal of productie met rook is 0,7 realistischer. Elke 0,05 scheelt in dit voorbeeld ongeveer vier armaturen.
Wilt u dit voor uw eigen hal doorgerekend hebben, met de stellingen erin? Vraag een lichtberekening aan of bekijk de sensorgerede UFO high bays in de serie ATRIA.
Lees ook
KennisLED-verlichting nog dit jaar: KIA, EIA en planning voor de jaarwisseling
Veel bedrijven vervangen hun verlichting in de laatste maanden van het jaar. Wat de kleinschaligheidsinvesteringsaftrek en de energie-investeringsaftrek kunnen betekenen, waar u op moet letten en hoe u zorgt dat de armaturen op tijd binnen zijn.
28 oktober 2026
KennisUFO of lineaire high bay: welke kiest u voor magazijn of hal
Een high bay is er als ronde UFO, als lineaire armatuur boven het gangpad en als vlak paneel met UGR<21. Welke u kiest hangt af van montagehoogte, stellingen en het werk in de hal. Dit artikel geeft de keuzeregels en een rekenvoorbeeld voor het aantal armaturen.
8 oktober 2026
Kennis3000K, 4000K of 5000K: kleurtemperatuur kiezen per toepassing
Kelvin bepaalt of licht warm, neutraal of koel oogt, en daarmee of een straat prettig voelt en een magazijn goed werkt. Per toepassing zetten wij op een rij welke kleurtemperatuur de juiste keuze is.
7 oktober 2026
Problemen oplossenLED flikkert of knippert: oorzaken en oplossingen
Een flikkerende LED-armatuur is bijna altijd terug te voeren op de driver, de dimmer of de installatie. Zo vindt u de oorzaak in een paar stappen en weet u wanneer repareren loont en wanneer vervangen slimmer is.
7 oktober 2026